pielęgnacja włosów

Ocena tego, czego potrzebują nasze włosy może być trudna. Zwłaszcza, gdy nigdy nie zastanawiałyśmy się nad tym podczas standardowej pielęgnacji. Jak diagnozować sygnały pochodzące od włosów? Kiedy włosy potrzebują protein? Sprawdźmy.

Potrzeby Twoich włosów

Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, warto jest zapoznać się z potrzebami swoich włosów. Słyszeliście kiedyś o równowadze humektantowo-proteinowo-emolientowej? To stan, w jakim znajdują się włosy, gdy dostarczamy im odpowiedniej porcji nawilżenia, protein i substancji natłuszczających.

Proteiny są potrzebne włosom, którym niezbędne jest nawilżenie, są budulcem włosa. Humektantny są nawilżaczami, aby spełniały swoją rolę niezbędna jest im substancja zatrzymująca wodę. Emolelienty natomiast zatrzymują wilgoć i chronią włos przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Włosy strączkują i wyglądają na mokre

Jeśli Twoje włosy wyglądają, jakby były mokre i mocno się strączkują, to najprawdopodobniej dostarczasz im zbyt dużo humektantów. Dają one Ci również znak, że potrzebują protein, aby im je dostarczyć umyj dokładnie włosy szamponem i nałóż maskę proteinową. Posiadaczki wysokoporowatych włosów powinny po takim zabiegu nałożyć dodatkowo maskę nawilżającą.

Jakie maski, to te proteinowe?

Maskami i preparatami proteinowymi nazywamy te, w których składzie znajdziemy:

  • kolagen,
  • jedwab,
  • elastynę,
  • keratynę,
  • pszenicę.

Włosy bardzo łatwo jest przeproteinować. Będą one wtedy napuszone, suche i wyglądające na zniszczone, dlatego jeśli zauważamy, że nasze włosy zaczynają wyglądać w taki sposób, to koniecznie umyjmy je i zastosujmy maskę nawilżającą. Ze względu na to, że bardzo szybko możemy stać się posiadaczkami napuszonej fryzury przy pomocy protein, nie powinniśmy ich stosować częściej niż 2 do 3 razy w miesiącu.

Niektóre typy włosów nie będą w ogóle tolerować regularnego proteinowania, dlatego warto jest dokładnie poznać swój typ włosów i sprawdzić, w jaki sposób reagują one na konkretne zabiegi kosmetyczne i składniki pozwalające na uzyskanie równowagi humektantowo-proteinowo-emolientowej.

Miss Polonia elite Fashionphilosophy Opole Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Schwarzkopf Professional InStyle Takara Belmont